LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Seanca plenare rinis me debatin Ruçi-Spaho

9 Nëntor 2017, 10:13, Aktualitet CNA

Pas pesë minutave pushim, seanca plenare në Kuvendin e Shqipërisë ka rifilluar me debate mes kryeparlamentarit Gramoz Ruçi dhe kryetarit të grupit parlamentar të PD, Edmond Spaho.

Sipas Spahos, Ruçi i ndërpreu fjalën pradrejtësisht deputetes Vokshi.

Kujtojmë këtu se deputetja e PD, Albana Vokshi reagoi pas interpelancës së ministres Kumbaro.

Vokshi tha se me interpelanca të sajuara kërkohet të tërhiqe vëmendja, por kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka prerë fjalën.

“Zonja Vokshi do fliste për procedurë por renditjen e interpelancave. Më parë ato bëheshin në fund të seancës. Ne nuk duam të bëhemi shkak që të ndërpritet seanca. Ju ja pretë fjalën por veprimi juaj nuk ishte korrekt dhe me pa të drejtë ja ndërpretë fjalën. Nuk duam të ndodhë më?, tha Spaho.

Më pas Ruçi tha që rregullorja nuk e përcakton se kur duhet të bëhen interpelancat por se mund të kalojnë edhe në fund të tyre.

Deputetja e PD, Albana Vokshi nuk pranoi të largohet nga foltorja e Kuvendit, duke bërë që Ruçi të kërkojë 5 minuta pushim.

Më pas Kuvendi filloi diskutimin e pr.ligjit për titujt e pronësisë dhe fjalën e mori deputetja e PD, Grida Duma./ CityNews

Lajmet e fundit nga