LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kushtetuesja rrëzon kërkesën e Unionit të Gjyqtarëve

30 Tetor 2017, 14:09, Aktualitet CNA

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar sot ankimimin e Unionit të Gjyqtarëve ndaj tre ligjeve të Reformës në Drejtësi.

Asambleja e Unionit të Gjyqtarëve të Shqipërisë gjykonte se ligji për ?Vettingun? kishte papajtueshmëri me Kushtetutën e Shqipërisë, ndaj vendosi t?i kërkojë Gjykatës Kushtetuese shfuqizimin e këtij ligji.

Gjithashtu gjykonte edhe për ligjin për Statusin e Gjyqtarit dhe Prokurorit pasi, në disa pjesë të tij edhe ky ligj vinte në kundërshtim me dispozitat kushtetuese.

Lajmet e fundit nga