LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Petrit Vasili paralajmëron konsensusin Rama-Basha

3 Maj 2017, 08:59, Aktualitet CNA

Ministri i Drejtësisë, Petrit Vasili, ka komentuar takimin Rama-Basha, i cili vijon ende në Presidencë. I ftuar në ?Këndin e Ekselencës? në studion e ?News24?, Vasili është shprehur se ky dialog është i vonuar. Ai ka përcjellë mesazhin se partitë politikë duhet të bëjnë lëshime, në favor të përmirësimit të situatës në vend.

Rama dhe Basha janë takuar në Presidencë. Si ju vjen ky takim? Çfarë mendoni se do arrihet?
Më së fundmi futemi në atë që politika ka krijuar, bashkëbisedimi. Në politikë nuk i shmangesh dot dialogut, nuk mund të ndodhë ndryshe. Politika nuk bëhet duke qëndruar nëpër llogore. Populli kërkon një qeverisje të drejtë. Mendoj se dialog është i vonuar madje.

Rama dhe Basha, shoqërohen nga Ruçi dhe Paloka, a mendoni se do arrihet një konsensus?
Mendoj se do të jetë një negocim jo i lehtë. Kjo për faktin se ka patur replika në distancë. Dialogu është me rëndësi. Fillimi i dialogut është pozitiv. Jam optimist se do të ketë një formulë kompromisi./CityNews

Lajmet e fundit nga