LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

EMRAT/ Tre kandidatë të LSI në listat e Partisë Socialiste

3 Maj 2017, 07:23, Aktualitet CNA

Loja midis dy liderëve të koalicionit bashkëqeverisës Rama-Meta zbulohet të ketë qenë  prezente jo vetëm në zgjedhjen e këtij të fundit si president,  por edhe në hartimin e listave të kandidatëve për deputetë në zgjedhjet  e 18 qeshorit.

Spartak Braho, aktualisht deputet i LSI, dhe kryetar i Komisionit parlamentar të Sigurisë Kombëtare, është njeri nga kontigjentet e LSI-së që këtë herë rezulton të mos kandidat  garues në listat e kësaj partie, por  listën e socialistëve të Tiranës. Në të Braho figuron i regjistruar si nr.18, ndërkohë që përveç tij janë edhe dy kandidatura të tjera të forcës politike LSI në po të njejtën listë.

Juliana Hoxha dhe Danja Hobdari,  të qena prezente përkatësisht në numrat  rendor  24 dhe 23 të listës së kandidatëve të kryeqytetit, në të vërtetë nuk përfaqësojnë socialistët e Ramës , por Lëvizjen Socialiste për Integrim të Ilir Metës.

Duke jureferuar  burimeve dypartiake, panorama thotë se kandidaturat  lësëiste në gjirin e socialistëve janë pjesë e një tjetër marrëveshjeje që kanë  bërë Edi Rama dhe Ilir Meta.

Në fakt trendi i prezencës së kandidatëve të LSI në listat e socialistëve nuk është i ri. Po e njejta gjë ka ndodhur edhe në zgjedhjet  Parlamentare të 23 qershorit 2013 , ku ndarja e përqindjeve të pushtetit, midis PS dhe LSI nisi qysh në hartimin e listave të kandidatëve respektivë./CityNews

Lajmet e fundit nga