LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama-Basha përballen sot!/A do dorëhiqet kryeministri?!

3 Maj 2017, 06:57, Aktualitet CNA

Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i opozitës, Lulzim Basha, do të ulen sot në tryezën e diskutimit, pas një sërë negociatash. Takimi mes dy liderëve kreysorë në vend do të zhvillohet në orën 13:00, ku pritet të gjendet një zgjidhje për krizën politike.

Ky takim vjen një ditë pas thirrjes së Presidentit të Republikës, Bujar Nishani, për t?i ulur palët në tryezën e diskutimit. Ndërkohë, një negocim të madh ka pasur ditët e fundit dhe nga ndërkombëtarët, të cilët kanë rritur dita-ditës presionin mbi Ramën e Bashën, që të gjejnë një zgjidhje për ngërçin politik.

Një ditë më parë, kryetari i opozitës zhvilloi një mbledhje të gjatë, prej më shumë se tre orësh, me grupin parlamentar të PD. Mbledhja mbari në orët e vona të darkës, ku Basha bëri të ditur dhe vendimin e grupit të PD, duke thënë se nuk do të ketë asnjë tërheqje pa largimin e Edi Ramës nga posti i kryeministrit. Nga ana e tij, ky i fundit nuk pranon të japë dorëheqjen. Megjithatë, palët sot mund të gjejnë një zgjidhje të krizës së gjatë. Presim të shohim se ç?do vendosin!/CityNews

Lajmet e fundit nga