LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulm në kampin e refugjatëve/38 të vdekur

3 Maj 2017, 07:18, Aktualitet CNA

Një grup monitorues ka thënë se në një sulm të kryer nga militantët e Shtetit Islamik, më 2 maj, pranë një kampi të refugjatëve në verilindje të Sirisë, janë vrarë të paktën 38 persona.

Vëzhguesi sirian për të Drejtat e Njeriut, ka thënë se mbi 30 persona të tjerë janë plagosur në këtë sulm, që ndodhi në një kamp të refugjatëve, në fshatin Rajm al-Salibi, që gjendet në afërsi të kufirit mes Sirisë dhe Irakut.

Kampi i sulmuar gjendet në territorin e kontrolluar nga Forcat Demokratike Siriane, që mbështeten nga Shtetet e Bashkuara.

Forcat Demokratike Siriane, një koalicion i milicive kurde dhe arabe, gjatë vitit të kaluar kanë arritur të marrin nën kontroll nga IS-i, pjesë të konsiderueeshme të territorit në veri të Sirisë.

Tani këto forca po luftojnë që të zmbrapsin militantët nga qyteti Raqqa.

Lajmet e fundit nga