LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama, nga Asambleja e OKB-së: Rusia, sulm brutal së drejtës ndërkombëtare

24 Shtator 2022, 17:51, Politikë CNA
Rama, nga Asambleja e OKB-së: Rusia, sulm brutal së drejtës
Edi Rama

Kryeministri Edi Rama mban fjalën e tij në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Gjatë fjalës së tij, ndër të tjera, kreu i qeverisë adresoi edhe situatën e krijuar jo vetëm në Europë, por edhe në të gjithë botën pas nisjes së luftës në Ukrainë.

"Në këto 8 dekada kemi qenë dëshmitarë të një mobilizimi të pashembullt, të një domosdoshmërie të gjithëkohshme për të punuar së bashku. Nga ana tjetër nuk duhet të harrojmë kurrë se rrugëtimi ynë ka qenë me pengesa. Kemi qenë dëshmitarë të kthimeve mbrapsht dhe të përmbysjeve të progresit. Kjo ka ndodhur për shkak të politikave të ngushta kombëtare…dhe lakmia për dominim.

Këtë vit shpresat dhe besimet tona janë copëtuar hidhur….nga një luftë e paprovokuar në Kontinentin Europian. Lufta me zgjedhje e Rusisë është kundër Ukrainës por eshtë edhe një sulm brutal ndaj së drejtës ndërkombëtare…Ne do të qëndrojmë në solidaritet me Ukrainën dhe popullin e saj.”/CNA.al

 

Lajmet e fundit nga