LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pasi e sulmoi/ Meta tenton të rregullojë marrëdhëniet me Kim

24 Shtator 2022, 13:15, Politikë CNA

Pasi e sulmoi/ Meta tenton të rregullojë marrëdhëniet me Kim

Juristi Kreshnik Spahiu deklaroi në një intervistë për "Euronews Albania" se ka një përpjekje të Partisë së Lirisë që të rregullojë marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ky konstatim lind pasi ambasadorja Kim pati një takim miqësor me Metën pavarësisht marrëdhënieve të tensionuara më herët.

Për Spahiun ky ndryshim qëndrimesh lidhet me riparimin e deklaratave që janë bërë nga Meta për Kim, ndërsa solli në vëmendje se dhe numri 2 i partisë është zgjedhur një person i cili ka një lloj ure bashkëpunimi dhe komunikimi me SHBA-në.

“Zoti Meta si një politikan i vjetër do të tentojë dhe do të përpiqet që të mos përfundojë në të njëjtat marrëdhënie si ish-kryeministri Sali Berisha në raport me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, madje nëse do ta vëmë re me vëmendje edhe në zgjedhjen e partisë së re, Partisë së Lirisë, zgjedhja e nënkryetarit të ri, zotit Agim Nesho ka një objektiv dhe një qëllim jo për shkak të kontributit në parti, por për shkak të pozicionit të tij diplomatik në Organizatën e Kombeve të Bashkuara si një diplomat karriere në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Nju Jork, ka tentuar të japë një mesazh diplomatik,” – u shpreh Spahiu./euronews

Lajmet e fundit nga