LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërimi për protestat/ Ish-ministri zbulon pse nuk ishte një “shtator i nxehtë”

23 Shtator 2022, 20:48, Politikë CNA
Paralajmërimi për protestat/ Ish-ministri zbulon pse nuk ishte
Ish ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, ka folur për situatën politike në vend.

I ftuar në emisionin, "Radari Informativ", Mustafaj ka zbuluar pse nuk ishte  një “shtator i nxehtë”, me protesta ashtu siç ishte paralajmëruar.

Ish-ministri tha se vetë opozita ka qenë në proces strukturimi, por së shpejti do të nisë protestat.

Pjesë nga biseda:

Xhokaxhi: Pse po vonojnë protestat e opozitës sipas jush?

Mustafaj: Fryma e protestave ekziston. Unë besoj se PD po sheh mënyrën dhe momentin më të përshtatshëm për të hyrë në një etapë të re të të bërit opozitë. Ne jemi në mes të shtatorit, sapo ka nisur sesioni parlamentar. Berisha ka mbajtur tempin e denoncimeve. PL e Metës ka qenë në periudhën e riorganizimit për t'u shfaqur si strukturë politike.

Xhokaxhi: Situata në opozitë mbetet e njëjtë. Situata e SHBA-së ndaj opozitës së Berishës mbetet e njëjtë. Por nga ana tjetër ambasadorja e SHBA-së në një takim me Metën ka kërkuar dialog mes palëve politike, për të çuar përpara reformat e BE.

Mustafaj: Nuk ka surpriza në qëndrimin amerikan ndaj Berishës, nuk ka nxjerrje të deputetëve të PD, pra nuk ka mënjanim të opozitës, por qëndrim konstant ndaj Berishës. Thirrja e saj për dialog duhet kuptuar shumë drejt.

Lajmet e fundit nga