LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Sulmi kibernetik dhe marrëdhëniet me Iranin/ Rama: Agresioni real, ishte bombardim me qëllim të qartë

22 Shtator 2022, 21:15, Politikë CNA
Sulmi kibernetik dhe marrëdhëniet me Iranin/ Rama: Agresioni real,
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama, ka folur për sulmet kibernetike dhe marrëdhëniet me Iranin nga New York.

Në një intervistë për "Opinion", Rama tha se jemi në kushte të një agresioni real.

Kryeministri u shpreh se sulmi ishte një bombardim në sistemet tona dixhitale, me qëllim të qartë për të zhdukur gjithçka që ishte ndërtuar, por sipas Ramës nuk ia ka arritur.

Jemi në kushte të një agresioni real. Është një bomardim në sistemet tona dixhitale, me një qëllim të qartë, për të zhdukur gjithçka kishim ndërtuar. Nuk ia kanë arritur kësaj.

Ne nuk jemi të bazuar në dyshime dhe ne kemi prova të nxjerra nga hetimi i agjencive të SHBA-ja dhe të skuadrës së Microsoft që përputhen plotësisht.

Çështja është se të gjitha hetimet dhe të dhënat flasin për grupe që funksiojnë me urdhër të drejpërdrejtë të qeverisë komuniste”, tha Rama.

Kryeministri Edi Rama tha se nuk pasur komunikim me Iranin pasi sulmi ka qenë i papranueshëm.

Rama e theksoi dhe njëherë që aksioni ishte brutal dhe ka cenuar shërbimet bazike për qytetarët dhe ka kërcënuar të gjitha sistemet.

“Jo nuk kemi pas asnjë komunikim. Bëhet fjalë për aksion brutal, ka cenuar shërbimet bazike për qytetarët dhe ka kërcënuar të gjitha sistemet tona”, tha Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga