LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazetarja zbardh detaje/ Roli i DEA-s në gjurmimin e trafikantëve të drogës

27 Qershor 2022, 15:59, Kronika CNA

Gazetarja zbardh detaje/ Roli i DEA-s në gjurmimin e trafikantëve

Gazetarja investigative, Anila Hoxha, është shprehur se DEA amerikane, kontrollon të gjitha hetimet ndërkombëtare.

E ftuar në emisionin "Top Talk", gazetarja zbulon se ka patur raste, ku trafikantët kanë sjellë ngarkesë me drogë në kontenjer , ku transportohej allçi ose oriz.

Gazetarja shpjegon se DEA, vendos pajisje dhe mbikqyr të gjithë qarkullimin e ngarkesës deri në kapjen e ngarkesës.

 

Lajm i mirë është se DEA amerikane pavarësisht se është e vendosur në Greqi kontrollon të gjithë hetimet ndërkombëtare.

Siç shpjegojnë agjentët allçia dhe orizi kanë ngjyrën si kokaina dhe të dyja palët, edhe trafikantët vendosin GPS për të ndjekur të gjithë itinerarin e kësaj ngarkese.

DEA vendos pajisje deri në qarkullimin e ngarkesës për të kuptuar operacionin”, tha Hoxha.

Ndër të tjera gazetarja ka treguar rastin, ku janë kapur rreth 400 kilogramë kokainë. Sipas gazetares ka patur raste është gjetur vetëm pajisje dhe jo material. Ndërsa bën me dije se në vit kalojnë rreth 6800 kontejner.

“Është ndjekur minutë pas minuti deri sa është lejuar të kalojë kamioni. Ka patur disa operacione, disa nga grabitësit të futin kanabisin në ngarkesën e kokainës, dy raste që unë kam investiguar ka patur vetëm pajisje jo material. Në vit kalojnë rreth 6800 kontenjer”, tha Hoxha./ CNA.al

Lajmet e fundit nga