LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ishin bllokuar në Valbonë/ Nxirren me helikopter 4 alipinistët, i plagosur njëri prej tyre

26 Qershor 2022, 20:32, Kronika CNA
Ishin bllokuar në Valbonë/ Nxirren me helikopter 4 alipinistët, i
Foto ilustruese

Evakuohen katër alpinistët e bllokuar në Majën e Zhaborres, në Valbonë.

Ministria e Mbrojtjes bën të ditur se 4 alpinistët ishin bllokuar në terrenin e thepisur, në lartësinë 2328 metra.

Nxjerrja e tyre është bërë e mundur me helikopter, ndërsa një prej alpinistëve ka një frakturë dhe po dërgohet për të marrë ndihmën shëndetësore.

Pas njoftimit të marrë, helikopteri tip EC 135 ka evakuuar nga maja e Zhaporres në zonën e Valbonës, në 2328 metra lartësi 4 alpinistët që ishin bllokuar në terrenin e thepisur. Një prej alpinistëve ka një frakturë dhe po dërgohet për të marrë ndihmën shëndetësore”, thuhet në njoftimin e ministrisë./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga