LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sondazh/ Drejtorët hajdutë, a duhet të dorëhiqet Veliaj?

3 Prill 2024, 08:59, Aktualitet CNA
Sondazh/ Drejtorët hajdutë, a duhet të dorëhiqet Veliaj?
Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj

3 drejtorë të Erion Veliajt janë arrestuar, ndërsa disa zyrtarë të tjerë ndodhen në detyrim paraqitje në lidhje me aferën “5D”.

Marrë shkas nga këto arrestime me urdhër të SPAK-ut, CNA ka hapur një sondazh, ku drejtohet pyetja: Drejtorët hajdutë, a duhet të dorëhiqet Veliaj?

Në këtë sondazh qytetarët kanë 3 opsione: Po; Jo; Nuk e di.

CNA fton qytetarët të shprehin qëndrimin e tyre nëse duhet ose jo të dorëhiqet kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj.

Poll

Kujtojmë se më 28 mars u lëshuan urdhër-arreste për 3 drejtorët e Bashkisë së Tiranës, Redi Molla, Mariglen Qato dhe Taulant Tusha, ndërsa 6 zyrtarë të tjerë u lanë në detyrim paraqitje.

Tusha u arrestua në dhjetor të 2023-shit dhe ndodhet nën akuzë edhe për aferën me inceneratorin e Tiranës.

Nga hetimet e SPAK-ut rezulton se drejtorët e Veliajt kishin krijuar kompaninë “5D” dhe kishin përfituar dhjetëra tenderë të bashkisë.

Në bisedat e punonjësve përmendet edhe kryebashkiaku i Tiranës për aksione në një hotel të Redi Mollës në Durrës, por Veliaj e mohoi.

CNA ka mësuar se hetimet po vijojnë dhe SPAK-u mund të arrestojë të tjerë drejtorë të Erion Veliajt të përfshirë në korrupsion./ CNA

Lajmet e fundit nga