LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çështja e “vulës”/ Kaso: Gjykata mban një rekord të dyfishtë paligjshmërie

2 Prill 2024, 17:33, Aktualitet CNA
Çështja e “vulës”/ Kaso: Gjykata mban një
Ivi Kaso

Përfaqësuesi ligjor i PD-së, Ivi Kaso ka folur për çështjen e vulës së partisë dhe betejën në Gjykatë për këtë çështje.

Gjatë një interviste, Kaso ka theksuar se vendimin për vulën ndan fatin e PD-së sa i përket organeve drejtuese të saj.

Ai u shpreh se Gjykata e Tiranës mban një rekord të dyfishtë paligjshmërie.

“Pra është ajo që ndan dhe “fatin” e Partisë Demokratike për sa i përket organeve drejtuese të saj, por edhe për sa i përket legjitimitetit të partisë.

Kjo çështje sot parashikonte që Gjykata e Tiranës duhej të bënte një veprim administrativ që duhej ta kishte bërë që para 1 viti. Pra, atëherë kur Lulzim Basha vetëdeklaroi se ishte dorëhequr nga drejtimi i PD-së dhe këtë fakt juridik ta pasqyronte në vendimet e gjykatës.

Dhe në këtë kuadër, mund të themi që Gjykata e Tiranës mban një rekord të dyfishtë paligjshmërie, pra vendimin e gjyqtarit Zhukri të cilin duhej ta regjistronte pranë Gjykatës së Tiranës dhe t’i jepte fuqi ligjore organeve të reja të PD-së por edhe simboleve të saj, ajo refuzoi në mënyrë të paprecedentë që ta bënte këtë”, tha Kaso./ CNA

Lajmet e fundit nga