LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pedagogët në protestë/ Elior Vila: Ky tubim është zëri i të gjithëve

12 Nëntor 2022, 17:04, Aktualitet CNA

Pedagogët në protestë/ Elior Vila: Ky tubim është

Pedagogët i janë bashkuar protestës të Partisë Demokratike, që po mbahet përpara kryeministrisë.

Në fjalën e tij pedagogu Elior Vila se kjo është një protestë gjithëpërfshirëse, pa dallim moshe, bindjesh, apo profesionesh.

Fjala e plotë:

Përshëndetje te gjithëve pjesëmarrësve ne këtë proteste kombëtare,

Kam kënaqësinë dhe nderin te flas këtu para jush ne kete proteste e cila përfaqëson shoqërinë shqiptare pa dallim moshe, bindjesh, profesionesh sepse kjo eshte me tepër nje proteste perbashkuese e te gjithë atyre qe mendojnë se Shqiperia dhe shqiptaret meritojnë nje te tashme dhe te ardhme me te mire.
·        Kjo proteste eshte zëri i prindërve tanë pensioniste te cilët sot ne vend te nje jetese me dinjitet diskutojnë mbijetesën.
·        Eshte zëri i grave, nenave dhe motrave te cilat jo rrallëherë kane mbi supe barrën e halleve te shumta te familjes dhe qe sot me çmimet e larta me zor përballojnë fundin e muajit.
·        Eshte zëri i shqiptareve te ndershëm biznesmeneve, mjekeve, infermiereve, inxhiniereve, ekonomisteve dhe intelektualeve te tjerë te cilët per fat te keq sot po e kërkojnë te ardhmen diku tjetër larg Shqiperise.
·        Është zëri i profesorëve te cilët edukojnë te ardhmen e kombit ndaj kërkojnë dinjitet ne trajtimin e figurës dhe misionit te tyre si kudo ne bote. Është zëri i studenteve te cilët per fat te keq pakësohen çdo vit neper auditorët e universiteteve.
·        Është zëri i studenteve te shkëlqyer jashtë shtetit te cilët gjithnjë e me pak diskutojnë kthimin ne vendin e tyre. Ata ekselente të kualifikuar do ti mungojnë në vazhdim universiteteve dhe shoqërisë shqiptare duke thelluar krizën e ikjes se trurit.
·        Eshte zëri i te rinjve te cilët per cdo dite po kërkojnë shpresën e humbur larg nesh duke menduar se ky eshte nje vend ku nuk ja vlen te jetohet.
·        Është edhe ai ze qe nuk dëgjohet ne fasade por qe kumbon fort brenda secilit prej nesh. Çfarë do te behet me te ardhmen e këtij kombi, kur atij ti mungojnë elitat intelektuale dhe rinia?
Ndoshta ndoshta zëri im mund te mos dëgjohet fort, por te gjithë zërat tone bashke me shqiptaret kudo qe janë, do te bindim ata qe largohen se ky vend kërkon nga ne sot me shumë se kurrë te kthejmë shpresën e humbur dhe te ndërtojmë te ardhmen per brezat qe do vijnë.
 
Dua tju bej thirrje te gjithë kolegeve, intelektualeve, studenteve dhe gjithë Shqiptareve se ky vend sot ka nevoje per ne dhe mund te ringrihet vetem nga ne. Le te jemi te gjithë bashke kundër padrejtësive dhe te bëjmë zgjedhjet e duhura per hir te ardhmërisë se kombit tone.
Ju faleminderit!

Lajmet e fundit nga