LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratori i Tiranës në sekuestrim/ Denoncimi: Çdo muaj gllabëron deri në 2 milionë euro

3 Mars 2024, 19:02, Aktualitet CNA

Inceneratori i Tiranës në sekuestrim/ Denoncimi: Çdo muaj

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur sërish për aferën më korruptive në Shqipëri atë të inceneratorëve.

Pasditen e sotme gjatë tubimit para banesës së tij, ish-kryeministri ka deklaruar se me firmën e kryeministrit Edi Rama dhe kryebashkiakut Erion Veliaj janë shpenzuar nga buzheti i shtetit 200 milionë euro.

Berish tha se pavarësisht se inceneratori i Tiranës që nuk ekziston është në sekuestrim , çdo muaj gllabëron 1-2 milionë euro.

“Çdo shqiptar e ka marrë vesh që vjedhja e inceneratorëve është vjedhja e shekullit. Me firmën e Ramës dhe Velisë janë shpenzuar nga buxheti i shtetit 200 milionë euro dhe asnjë incenerator nuk punon . Deri tani për ndërtimin e incenertatorit të Tiranës janë shpenzuar 130 milionë euro.

Deri tani as gjurmët nuk ekzistojnë.

Për këtë krim janë arrestuar zyrtarë edhe ndonjë ministër, problemi është që nuk është gjetur asnjë qindarkë e e vjedhur. Çdo muaj djegësi gllabëron 1-2 milionë euro paçka se është në sekuestrim.

Këto pagesa të përmuajshme do të ndodhin vetëm se në këto 130 milionë euro janë duart e zeza të Edi Ramës dhe Erion Velisë.

Këto pagesa bëhen sepse sipërmarrja është e Edi Ramës dhe Erion Velisë”, tha Berisha./ CNA

Lajmet e fundit nga