LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Deputetja e PD-së, “dhëmbë për dhëmbë” me ministren/ Duhet të lajmëronte dorëheqjen

2 Mars 2024, 20:11, Aktualitet CNA

Deputetja e PD-së, “dhëmbë për dhëmbë”

Deputetja e PD-së, Ina Zhupa i është përgjigjur shigjetimve nga ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro në lidhje me ligjin për Zonat e Mbrojtura.

Kumbaro i quajti dritëshkurtër, ndërsa deputetja e PD-së nuk e kursen duke thënë se Kumbaro duhet të dilte në televizione për të lajmëruar dorëheqjen e saj.

“Pafytyrësia dhe papërgjegjshmëria e një ministre mjedisi që mbron publikisht shkatërrimin e mjedisit! Mirela Kumbaro do mbush zonat e mbrojtura me “pika të vogla” resortesh private, klientësh dhe familjarësh të pushtetit dhe këtë e quan dritëgjatësi!!!! “Të anatemosh ata që investojnë është dritëshkurtësi” shprehet Kumbaroja e ligjit në një intervistë televizive.

A thua se po investojnë në tokën e tyre, në biznes privat dhe po anatemohem për këtë?! Ndërkohë që Kumbaro po shkatërron zonat e mbrojtura duke i kthyer praktikisht në toka truall, ku mund të ndërtohen edhe betonizohen. Këto toka do jepen falas për oligarkët, do shndërrohen nga publike në private, duke shkatërruan edhe gjithë mjedisin dhe ekosistemin e vecante që kanë. Këto qënkan veprime dritëgjata për një ministre?!

Në fakt këto veprime janë kriminale, ligje klienteliste, me porosi që shkatërrojnë shtetit e së drejtës dhe të mirën publike. Projekti i Divjakës është njeri prej shkatërrimeve që është gati, por rradhën e ka Shushica, Pishë-Porro, Parku Kombëtar i Butrintit edhe dhjetra pika të tjera. Mirela duhet të dilte në televizione vetëm për të lajmëruar dorëheqjen e saj, nëse do kishte dinjitet, me këtë masakër mjedisore që kanë përgatitur”, ka shkruar Zhupa në një postim në rrjetet sociale./ CNA

 

Lajmet e fundit nga