LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpërthimi në Lushnje/ Brisida Shehaj "shuplakë" televizionit ortak me inceneratorët

3 Mars 2024, 18:48, Aktualitet CNA
Shpërthimi në Lushnje/ Brisida Shehaj "shuplakë"
Brisida Shehaj, Ekspertja e Ekonomise

Ekspertja e Ekonomisë, Brisida Shehaj ka folur për shpërthimin tronditës në Lushnje nga i cili humbën jetën babë e bir dhe u plagosën 7 persona të tjerë.

Shehaj ka kritikuar propagandën e shëmtuar të televizionit ortak me inceneratorët, Top Channel, që shoqëronte ministrin e Brendshëm Taulant Balla dhe kryetaren e Bashkisë Eriselda Sefën me një shpurë të madhe nga pas në familjen e dy të ndjerëve që humbën jetën nga shpërthimi.

Ekspertja e Ekonomisë e ka quajtur këtë një përdhosje të dhimbjes së familjarëve.

Më pas në statusin e saj, Shehaj ngre pikëpyetjen përse shteti nuk ka ngushëlluar dhe familjet e tjera të cilat kanë humbur të afërmit e tyre nga aksidentet në punë, por në kërë rast ngushëllon familjarët e dy viktimave në Lushnje.

Sipas saj kjo ndodh pasi bëhet fjalë për një krim shtetëror.

“NGUSHELLIMET SELEKTIVE TE PUSHTETIT.

Ne daten 25 janar, nje 53-vjecar ka humbur jeten ne vendin e punes ne Divjake.

Ne daten 1 dhjetor 2023 nje tjeter punonjes humb jeten ne Elbasan.

Nuk numerohen jetet e humbura ne miniera.

Sigurisht me kete status nuk dua te lendoj askend por nuk kuptoj kroniken e televizionit Top-Channel qe shoqeronte Taulant Ballen dhe Eriselda Sefen( Kryetare e Bashkise Lushnje) me nje shpure te madhe nga pas ne familjen e dy te ndjereve qe humben jeten ne shperthimin e magazines ne Lushnje. Nje kronike e shemtuar, nje perdhosje e dhimbjes se familjareve, te cilet sigurisht i kishin te hapura per kedo dyert e mortit.

Pse ky aksident nuk ishte i njejte me te tjeret? Perse shteti duhet te zbarkonte qe diten e pare ne magazine e sot ne familjen e viktimave?

Perse shteti nuk ka ngushelluar dhe familjet e tjera qe kane humbur te afermit e tyre nga aksidente ne pune?

Fare e thjeshte sepse ky eshte KRIM SHTETEROR dhe me kete nuk po bej aspak politike.

Taulant Balla nxitoi qe diten e aksidentit te shkonte ne Lushnje dhe te fliste dhe per demet e shkaktuara te banesat afer dhe se do mbuloheshin demet.

Perse? Perse duhet te paguaj buxheti i shtetit per deme te shkaktuara nga nje biznes privat?

Ky shtet qe ende sot ska mbuluar pasojat e termetit te vitit 2019 dhe kur them pasoja flas per ata qe mbeten ne qiell te hapur se ata qe kishin demtime i kane paguar te gjitha nga xhepi i tyre.

Ky shtet qe do te na detyroje te gjitheve te paguajm per sigurimin e baneses te nje kompani shteterore si ka mundesi ka lejuar ate biznes te operoj si me qen ne toke te babes????

Pergjigjet per mua jane te qarta nje shtet i kriminalizuar, nje kuvend i kriminalizuar do te prodhoje vetem krime dhe me pas do mundohet te fsheh gjurmet.

Keshtu do jete edhe ne kete rast qe askush sdo denohet, keshtu do jete dhe per krimin e Bashkise Tirane me perdhosjen e varreve, keshtu do jete dhe me denoncimin e ZERI per trafikun e droges nga taksite ne Tirane…

Por mos u merzisni neser do arrestohet ndonje adoleshent pse vodhi ne supermarket,do jepen pamje nga aksioni i bujshem dhe BRAVO LANTI DHE POLICIA.

Nejse se ju bezdisa se keni hallin e ati te shkretit qe e futen ne BB per ta pare policia dhe ta arrestonin live.

Se per krimin ne Lushnje nuk foli me askush.

Ngushellime familjes”, shkruan Brisida Shehaj në statusin e saj./ CNA

Lajmet e fundit nga