LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Goditja ka qenë e tmerrshme”/ Flet ambasadori shqiptar në Turqi

6 Shkurt 2023, 13:26, Aktualitet CNA

“Goditja ka qenë e tmerrshme”/ Flet ambasadori shqiptar në

Ambasadori shqiptar në Turqi, Kastriot Robo, ka konfirmuar se në zonën e prekur nga tërmeti 7.8 ballë në Turqi nuk ka shtetas shqiptarë.

Sipas tij ambasada është në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet qendrore për të marrë informacion në lidhje me gjendjen e shtetasve shqipatarë në Turqi.

“Kur u informuam në lidhje me tërmetin shkatërrimtar të tërmetit të orës 04:07 minuta në zonën e Gaziantepit, filluam interesimin dhe për momentin nuk na rezulton se ka shtetas shqiptarë të afektuar nga goditja shkatërrimtare e këtij tërmeti. Jemi në kontakt me ministrinë e Brendshme dhe të Jashtme turke, si dhe me organizatën për përballimin e situatave të vështira dhe për momentin nuk na rezulton të ketë shtetas shqiptarë që kanë humbur jetën”, ka thënë ai për Euronews Albania.

Ai ka rrëfyer më tej përjetimet nga goditjet tërmetit.

“Ne jemi përpjekur të marrim informacion nëpërmjet kontakteve që mbajmë me shoqatata e komunitetit shqiptar, por në zonën e afektuar nga tërmeti, zona e Gazientepit dhe Hatayt, prania e shqiptarëve është relativisht e vogël. Ne kemi pasur komunikime me përfaqësues të komunitetit aty dhe na kanë thënë që goditja ka qenë e tmerrshme, shprehimisht “ne sot kemi parë një tmerr”, është shprehur ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga