LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

'Avionë apo helikopterë?'/ Kuadrove të 'Top Channel' nuk u del 'pija pas festës', raportojnë gabim ngjarjen

2 Janar 2023, 13:26, Aktualitet CNA
'Avionë apo helikopterë?'/ Kuadrove të 'Top
Foto Ilustruese

Top Channel së fundmi ka publikuar një lajm ku raporton rastin e përplasjes së dy helikopterëve në Australi, që si pasojë humbën jetën 4 persona dhe mbetën të plagiaur 9 të tjerë.

Por qe në titull duket se ka diçka qe nuk shkon në raport me tekstin dhe foton e lajmin.

'Avionë apo helikopterë?'/ Kuadrove të 'Top

Në titull shkruhet “Përplasen ne ajer dy avionë në Australi , katër të vdekur dhe nëntë të plagosur”, e nderkohë si foto të lajmit shfaqen dy helikopterë si dhe më tej në tekst shkruhet për përplasjen e dy helikopterëve.

Konfuzioni vijon edhe më tej brenda tekstit ku në fjalinë e parë shkruhet “Katër persona kane vdekur pas nje përplasjeje në ajër mes dy helikopterëve në Bregun e Artë të Australisë”.

Nderkohë qe fjalia e dytë vijon “Nëntë pasagjerët e tjerë në bordin e dy avionëve u trajtuan për lëndime…”

Fjalia e tretë sërish shkruan për përplasjen e helikopterëve “Dyshohet se një helikopter po ngrihej ndërsa tjetri po ulej…”, duke e bërë lexuesin të mos kuptojë se “Ç’është përplasur në të vërtetë”.

'Avionë apo helikopterë?'/ Kuadrove të 'Top

Lapsuse të vogla në fakt qe mund t’i lexojne qindra lexues, por si fillim viti “falet”,  pasi gazetarët mbase ende nuk janë kthjelluar pas festave./CNA.al

Lajmet e fundit nga