LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Balla “ia lë dopio gjashtën në dorë” opozitës/ Na kanë vënë kusht të mos propozojmë emra

16 Maj 2022, 20:14, Politikë CNA
Balla “ia lë dopio gjashtën në dorë”

Teksa u dogj raundi i parë për zgjedhjen e Presidentit, pasi asnjë nga partitë politike nuk doli me një emër konkret, opozita dhe mazhoranca po vazhdojnë të fajësojnë njëra-tjetrën.

Balla tha mbrëmjen e sotme në emisionin ?Open? se opozita i ka vënë kusht PS-së të mos propozojë emra për Presidentin. Nisur nga kjo deputeti u shpreh askush nuk mund t?i heqë të drejtën mazhorancës.

Ai deklaroi se mazhoranca është e gatshme të ulet dhe të dëgjojë opozitën, ndërsa pretendon se është kjo e fundit që po insiston për të dialoguar.

?Më vjen keq për insistimin e PD-së për të mos dialoguar. I them edhe sonte që nesër nga ora 8 e mëngjesit edhe në Konferencën e Kryetarëve do t?ja them se gjithmonë do ta quaja unë nga viti 2002 gjithmonë palët janë ulur dhe asnjëherë asnjëra palë nuk ka vënë kushte për të drejtën e propozimit. E them se nuk pranojmë një propozim nga PD-ja, nga Alibeaj, pasi procesin e tyre jam dakord ta zhvillojmë për kandidat për Avokat të Popullit.

Presidenti konsensual është që opozita të vijë me propozime. Kuvendi i Shqipërisë ka katër Grupe Parlamentare dhe këto duhet të dialogojnë mes njëri-tjetrit. Me zonjën Doda, Idrizi dhe Avdullai nga njëri grup parlamentar, kemi biseduar, kemi biseduar dhe me zotin Mediu dhe Duka, ku kemi rënë dakord që të gjitha palët kanë të drejtë të propozojnë. Por si do të biem dakord pa e dëgjuar, kemi marrë një copë letër që i vendos kusht shumicës që nuk ke të drejtë të propozosh, ne mendojmë që këtë të drejtë PS nuk ia heq askush?, theksoi Balla./ CNA.al

Lajmet e fundit nga