LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata në PD/ Deputeti: T’u japim mundësi të rinjve

16 Maj 2022, 11:41, Politikë CNA
Situata në PD/ Deputeti: T’u japim mundësi të rinjve

Deputeti i PD-së, Flamur Hoxha, ka deklaruar sot se Lulzim Basha nuk duhet të jetë më shumë aktiv, pasi me gjithë përpjekjet e tyre të përbashkëta nuk mundën të bashkonin demokratët.

?Që të përcaktoj të ardhmen e një deputeti apo miku nuk më takon. Unë e shoh PD-në nëse do e kisha unë në dorë që të hapte një garë reale. Por përpara duhet të certifikonte një parti reale në anëtarësi. Certifikimi dhe hapja e garës për lider është jetike për PD-në. Unë sugjeroj që Basha duhet të qëndrojë i tërhequr siç është. Me gjithë përpjekjet që bëmë nuk arritëm të krijonim një bashkim. Në këtë rast gjykoj se nuk duhet të jetë më aktiv seç është?, u shpreh deputeti.

I ftuar në studion e “ABC Live”, Hoxha tha se duhet të ketë një ripërtëritje në politikë dhe PD-ja duhet t?u japë mundësi të rinjve.

?Kalohet nga Basha tek Alibeaj, i shitur i blerë. Kjo është një gjuhë që duhet të marrë fund. Kjo është një metodë për të denigruar figurat. Kjo fatkeqësisht transmetohet te militantët si sukses. Fatkeqësisht e kam thënë unë në këtë moshë jam deputet, por duhet të kishte një ripërtëritje politika?, thotë ai.

Sipas tij, PD-ja duhet të rikthejë besimin dhe kujton gabimet e së kaluarës, siç është bërë me ish-të përndjekurit dhe pronarët.

?Unë jam deputet dhe nuk mund të flas për të përndjekurit politikë. E kishte PD-ja në dy mandate dhe mund ta mbyllte një herë e përgjithmonë çështjen e të përndjekurve dhe dëmshpërblimit të tyre. Apo të ish-pronarëve që janë në gjyqe. Këto janë defekte të PD-së. Për këtë duhen njerëz që besojnë dhe që janë të pastër që s?kanë qenë në këto 30 vite?, -theksoi Hoxha.

Lajmet e fundit nga