LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"SHBA-Shqipëri, marrëdhënie të shkëlqyera"/ Pompeo: Përkushtimi ynë vazhdon

16 Maj 2022, 08:47, Politikë CNA

Ish-Sekretari amerikan i Shtetit mbajti fjalën e tij përshëndetëse në ceremoninë për 100-vjetorin e marrëdhënieve Shqipëri-SHBA.

Ai vuri theksin te marrëdhëniet diplomatike Shqipëri-SHBA, të cilat i cilësoi si të shkëlqyera.

?Marrëdhëniet mes dy vendeve tona janë të shkëlqyera. Pavarësisht se ambasadorja jonë punon tani për Biden edhe pse është emëruar nga Trumpi, por përkushtimi vazhdon.

Baker më takoi dhe po më fliste për disa gjëra që kemi arritur dhe më kujton momentin kur erdhi në Shqipëri. E përshkroi si moment të veçantë. Ai e dinte që diçka historike ndodhi në atë moment. Atëherë isha ushtar i ri. Ne përfituam shumë nga kjo marrëdhënie gjatë kohës sime. Unë kisha vetëm 1 mijë ditë në detyrë, por pashë që dy vendet tona kanë punuar përkrah NATO-s.

Unë kam shërbyer si ushtar dhe e dija që do të vinte një kohë që do të ishte e rëndësisshme të ishim të aftë?, tha Pompeo./CNA.al

Lajmet e fundit nga