LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama po mbron Berishën/ Zheji: SPAK po sulmohet për të krijuar mjegull

16 Maj 2022, 13:14, Politikë CNA
Rama po mbron Berishën/ Zheji: SPAK po sulmohet për të krijuar

Në studion e emisionit ?Pikat mbi I?, u diskutua për akuzat e kryeministrit Edi Rama ndaj SPAK.

Analisti Artur Zheji, tha se akuzat e kryeministrit mbrojnë në mënyrë indirekte Sali Berishën, ndërsa shtoi se do të ishte mirë që politika të mos përzihej me punët e drejtësisë.

?Unë mendoj që t?i qëndrojmë asaj që tha ambasadorja amerikane. Politika në të gjitha nivelet vetëm kur është i shantazhuar nga drejtësia e sulmon atë apo e vendos atë në bankën e të akuzuarve. Në momentet që janë si Prokurori Speciale e t?i vendosësh në bankën e të akuzuarve do të thotë që e ndan atë. Ajo akuzohet në mënyrë indiretkee se po bën politikë. Pavarësisht sa të mbrojtur janë gjithmonë kanë shumë pika kontakti me opinionin publik dhe zgjatimet të pushtetit.

Duhet vendosur një linjë e qartë. Duhet ta ndajmë shapin nga sheqeri për të thënë që SPAK-u të mos preket, sulmohet. Kjo bëhet për të krijuar tym, mjegull dhe nuk sjell gjë të mirë.

Akuzat e bëra duken si një sulm ndaj Berishës, por është mbrojtja më e mirë që i bëhet doktorit. Kur kryetari dhe kryeministri i një partie maxhoritare, duke sulmuar Berishën në këtë formë i jep dy karta të rëndësishme Berishës. I jep elektoratit berishist se u tmerrua Rama dhe ka shpallur armikun nr. 1 Berishën.

Rama s?e përfill, por tha që është i vdekur. E faktorizon. E do si kundërshtar. E do sepse e ka shumë të thjeshtë. Kalkulimi është i thjeshtë. Ndodh që SPAK-u kompleksohet dhe ka të drejtë. Pra, përtej kësaj. Shumë mirë bën që e mbron doktorin. Ai do të fusë brenda politikës e më pas ta rrahë në të dy krahët. SPAK-u rrudhet, tkurret dhe i bie kurajo?, është shprehur Zheji./CNA.al

Lajmet e fundit nga