LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prodhon miliarda dollarë/ Kanabisi, një industri që sjell vende pune dhe rritje ekonomie

10 Prill 2022, 09:25, Aktualitet CNA

Kanabisi, si industri që prodhon miliarda dollarë

“Cannabis është kthyer në një nga industritë që po pëson një rritje të shpejtë në SHBA. Më shumë amerikanë besojnë se kanabisi duhet të jetë i ligjshëm, 68% sipas sondazhit të fundit të Gallup dhe 18% e amerikanëve tani pranojnë se e përdorin atë, nga 10% në 2005.”

Ndër vite, industria ka patur shumë përparime dhe viti 2021 nuk bën përjashtim. Connecticut, New Mexico, New Jersey, New York dhe Virginia, të gjitha këto shtete legalizuan përdorimin e kanabisit nga të rriturit këtë vit. Megjithëse Kongresi nuk miratoi një projekt-ligj për legalizimin e kanabisit, pati disa lëvizje inkurajuese.

Akti Safe Banking, i cili do t’i jepte industrisë akses më të lehtë në sistemin bankar dhe do t’i jepte fund kodit tatimor ndëshkues të cilit industria i nënshtrohet aktualisht, kaloi Dhomën për herë të pestë, por nuk doli nga Senati. Legalizimi i marijuanës është përhapur ngadalë në të gjithë vendin që nga viti 1996, kur Kalifornia u bë shteti i parë që legalizoi marijuanën mjekësore.

Tani, 18 shtete lejojnë përdorimin për të rritur dhe 37 lejojnë përdorimin mjekësor. Në vitin 2021, shitjet ligjore arritën në 25 miliardë dollarë, sipas vlerësimeve të analistëve në Coëen, dhe do të rritet në një industri prej 100 miliardë dollarësh brenda dekadës.

Ky vit do të jetë një vit i rëndësishëm, thotë Matt McGinley, një analist që mbulon kanabisin në Needham.

“Kjo është një industri kaq e hershme, çdo vit duhet të jetë një vit historik në këtë pikë,” thotë McGinley. ?Industria do të ketë ende një normë shumë të fortë rritjeje dhe ne do të shohim që një numër tregjesh kyçe të vijnë online për përdorim për të rritur në 2022 ose të vendosin kushte për përdorim nga të rriturit në 2023.? Një raport i shkruar nga analistët e Cowen , duke përfshirë Vivien Azer, e cila drejton mbulimin e kanabisit për firmën, dhe Jaret Seiberg, një analist në grupin kërkimor të Cowen në Uashington, përcakton një rrugë për legalizimin federal në 2022.

Edhe pse reforma federale në shkallë të gjerë nuk është një gjë e sigurt, më shumë shtete pritet të legalizojnë përdorimin e të rriturve këtë vit.

Ne do të kemi shumë gjasa që disa shtete të legalizohen në 2022,” thotë McGinley.

Shtetet që priten të legalizojnë përdorimin e kanabisit tek të rriturit.

Rhode Island

Rhode Island, i cili legalizoi marijuanën mjekësore në 2006, është afër legalizimit të përdorimit të kanabisit për të rriturit .

Delaware

Delaëare legalizoi përdorimin mjekësor në 2011, por përpjekjet për të legalizuar përdorimin rekreativ ngeci vitin e kaluar . Projektligji 150 i Dhomës së Përfaqësuesve, i cili do të takonte dhe rregullonte kanabisin për të grupmoshën 21 vjeç e lart, u drejtua për një votim në katin e Dhomës në qershor, por ai u shty . Ligjvënësit pritet të punojnë për projektligjin në janar.

Oklahoma

Oklahoma, e cila është shtëpia e një prej tregjeve më të nxehta dhe më liberale të marijuanës mjekësore , mund të miratojë gjithashtu përdorimin nga të rriturit këtë vit. Votuesit ka të ngjarë të legalizojnë përdorimin përmes një iniciative të fletëvotimit .

Ka shtete të tjera në horizont, por ato rezultate janë më pak të qarta. Maryland mund të legalizohej përmes procesit legjislativ dhe Missouri mund të legalizohej përmes një nisme votimi, por McGinley është më pak optimist për të dyja këto shtete. Ohio dhe Pensilvania gjithashtu mund të legalizojnë kanabisin, por McGinley thotë se Ohio ka një proces miratimi legjislativ “të rëndë” dhe legjislatura e Pensilvanisë “nuk duket mbështetëse” për legalizimin e kanabisit për të rriturit.

Le të prekim një tjetër aspekt, që legalizimi i kanabisit sjell përfitime, jo vetëm shëndetësore dhe ekonomike, por edhe hapjen e shumë vende pune.

Një studim i RCG Economics and Marijuana Policy Group në Nevada thotë se legalizimi i marijuanës rekreative në shtet mund të sigurojë mbi 41,000 vende pune deri në vitin 2024 dhe të gjenerojë mbi 1.7 miliardë dollarë të ardhura nga puna.

Studimi i ICF vlerëson të paktën 81,000 vende pune shtesë direkte, indirekte dhe të nxitura në Kaliforni si rezultat i shitjeve të legalizuara të marijuanës. Ai gjithashtu parashikon një rritje të të ardhurave totale të punës me të paktën 3.5 miliardë dollarë.

Raporti i New Frontier që parashikon ndikimin e marihuanës legale federale sugjeron se legalizimi mbarëkombëtar mund të krijojë 1 milion vende pune deri në vitin 2025.

Këto vende pune ka të ngjarë të vijnë nga industria me rritje të shpejtë e cila do të lindte në të gjithë vendin. Punëtorët do të nevojiteshin për të fermuar, përpunuar, shpërndarë dhe shitur produkte me bazë marihuanë.

Më tej, do të kishte mundësi të shumta për industritë dytësore që lidhen me kanabisin legal, megjithëse nuk janë të përfshirë drejtpërdrejt në prodhimin dhe shpërndarjen e tij. Këto mund të përfshijnë zhvillues softuerësh, shërbime financimi, kompani ndërtimi dhe shumë të tjera./ CNA.al

Legalizimi i kanabisit/ Nga përfitimet shëndetësore tek ato ekonomike, disa fakte që duhet të dini

Lajmet e fundit nga