LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Mitro Çela/ Martesa -vepër, divorci-kryevepër

10 Prill 2022, 08:17, Aktualitet CNA
Nga Mitro Çela/ Martesa -vepër, divorci-kryevepër

-Leximi i esse-ve- më nderon. Mos leximi më gëzon.-( Imitim i fjalimeve me ?yndyrë? të Ramës?!)

Haber nga zyrat e shtetit: Në Tiranë vitin e kaluar janë divorcuaritin  1500 çifte. Në shkallë vendi divorcet bëjnë përpjetë. Mesatarisht çdo vit ndahen 6000 çifte.

Çështë kjo hata? Mos vallë po vihet në jetë filozofia e Konfucit: Martesa është vepër, ndarja një kryevepër?

Unë nuk besoj. Në Shqipëri më shumë njihet filozofia e Mao Ce Dunit se sa e Konfucit.

Për të zbërthyer problemën mora në intervistë disa  psikologë. Njeri më tha:

-Martesa nuk është parajsë seksuale! Çiftet pasi ?hanë mjaltin? deri në vitin e tretë, drejtohen  në gjykatë për ndarje.

Një tjetër  psikolog shtoi: -Martesa nuk është shpëtim nga vetmia.

Argumenti: Jeta është  bërë e vështirë. Është tretur leku. Gratë duan fustrane e këpucë allafrenga. Çmimet po sulmojnë qiejt. Gruaja në vend që të vrasi vetminë, në shumë raste bëhet barrë?

Disa thonë se e ka fajin demokracia. Është shtuar  lëvizja. Janë zmadhuar qytetet. Kështu lind  dyshimi. Nga dyshimi në xhelozi. Pas xhelozisë rruga më e lehtë  divoirci. Më e vështira dhe më me pasoja: Koburja, çiftja, sëpata, vaji në vesh?

Pasi pyeta shtatatë a tetë, siç thotë populli, vendosa të bëj një studim vetë. U befasova. Divorci është nxitur nga politika. Mileti ka nisur të imitojë politikanët e lartë shumë. Dicorcin e parë e bëri Edi Rama, kur ndau gruan e parë Marltida Markoçin në vitin 1991. Pastaj erdhi ndarja e madhe  e Fatos Nanos. Në vitin 2000 u nda me Rexhina Nanon, pas 20 e kusur vjetëve martesë.  Edhe nga e djathta ka bëma. Kemi ndarjen e Genc Pollos dhe Astrit Patosit?Dhe siç thotë populli, shi rrushi rrushin?dhe  mileti merr rrugën  drejt gjykatës për divorc./CNA.al

Lajmet e fundit nga