Erdogan në Shqipëri/ Krasniqi “zbërthen” vizitën, ndryshimi me vitin 2015

17 Janar 2022, 19:15, Aktualitet CNA
Erdogan në Shqipëri/ Krasniqi “zbërthen”

Studiuesi Afrim Krasniqi ka ?zbërthyer? vizitën e Recep Tahip Erdogan në vendin tonë.

Në një intervistë për emisionin Debat në A2 me Alba Alishanin, ai tregoi ndryshimin e vizitës së Erdogan në vitin 2015 dhe atë sot.

?Vizita është e paralajmëruar që në momentin që Turqia mori përsipër për të ndërtuar disa nga pasojat e tërmetit , dhe nëse e krahasojmë me vizitën e vitit 2015, vizita e sotme nuk pati asnjë element të ri.

I vetmi element është që në vitin 2015 presidenti i Turqisë erdhi në Tiranë dhe takoi edhe poresidentin e Shqipërisë, kurse në rastin konkret ai e nisi dhe e mbaroi vizitën duke takuar vetëm kryeministrin e Shqipërisë dhe zyrtarët e lartë të mazhorancës. Elementët  e tjetër, shohim që të njëjtin mesazh ka dhënë edhe në vitin 2015 në vizitën që ka bërë në Shqipëri. Sot ishte për të shijuar suksesin e tij. Rrallë ndodh  në vendet perëndimore që të shohësh një lider që përuron shesh në emrin e tij, ndërsa në botën orientale kjo është traditë?, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga