LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Erdogan “bllokon” për 8 orë Shqipërinë/ Masa të rrepta sigurie, nga Garda, Renea dhe efektivë turq

17 Janar 2022, 07:48, Aktualitet CNA
Erdogan “bllokon” për 8 orë Shqipërinë/ Masa

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan,  do të zhvillojë sot një vizitë në vendin tonë.

Erdogan  do të mbërrijë në aeroportin e Rinasit në orën 09.25 të mëngjesit.

Nga Rinasi, Erdogan do të udhëtojë drejt Laçit, për të inauguruar  kompleksin e apartamenteve që janë ndërtuar nga donacionet e qeverisë së tij për familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntor.

Për sigurinë e Presidentit Erdogan  janë angazhuar edhe Garda e Republikës dhe RENEA.

Policia e Shtetit ka njoftuar se  do të ketë bllokime rrugësh, ndërkohë  nga Ankaraja kanë mbërritur dje efektivë të Gardës turke e gjithashtu edhe shërbimet sekrete nga ky vend.

Raportohet  se një pjesë e forcave turke një do të shkojnë në Laç dhe pjesa tjetër do qëndrojë në Tiranë.

 ?Për nevoja të sigurisë publike, bëjmë me dije përdoruesit e rrugës që udhëtojnë në aksin rrugor Milot-Vorë-Milot dhe në rrugët hyrëse dhe dalëse në këtë aks rrugor, se në datën 17.01.2022, nga ora 07:00 e mëngjesit deri në orën 14:00 të po kësaj date, ky aks do të jetë i bllokuar për lëvizjen e kamionëve. Njëkohësisht, ju bëjmë me dije se do të ketë kufizime edhe për kategoritë e tjera të automjeteve rrugore, të cilat duhet të përdorin rrugë dytësore për të qarkulluar në këtë orar.

Gjithashtu do të ndalohet lëvizja e mjeteve në itinerarin mbikalimi i Laçit ? Laç, në datën 17.01.2022, nga ora 08:30 deri në orën 12:30. Si dhe prej orës 08:30 të datës 17.01.2022 deri në orën 10:00 të po kësaj date, do të ketë ndalim qarkullimi për automjetet, në segmentin rrugor Rinas-Vorë-Rinas?, ka njoftuar më herët Policia.

Agjenda

09.25 ? Ceremonia e pritjes, Aeroporti ?Nënë Tereza?

10.05 ? Vizita e Presidentit të Republikës së Turqisë në një prej shtëpive të rindërtuara pas tërmetit të 26 Nëntorit në Laç.

10.20 ? Ceremonia e dorëzimit të shtëpive të ndërtuara pas tërmetit në Laç
Ceremonia e emërtimit të sheshit në Laç me emrin e Presidentit të

Republikës së Turqisë

13.00 ? Takim midis Presidentit të Turqisë Sh.T.Z. Recep Tayyip Erdo?an dhe Kryeministrit të Shqipërisë, Sh.T.Z. Edi Rama

15.00 ? Nënshkrimi i marrëveshjeve dhe konferenca e përbashkët për shtyp

16.00 ? Ceremonia e inaugurimit të xhamisë së Et?hem Beut

17.00 ? Përshëndetja e Presidentit të Republikës së Turqisë në Kuvendin e Shqipërisë

18.00 ? Nisja drejt aeroportit të Rinasit/CNA.al

Lajmet e fundit nga