Shkarkimi i Metës/ Gjykata Kushtetuese shtyn seancën

17 Janar 2022, 11:46, Aktualitet CNA
Shkarkimi i Metës/ Gjykata Kushtetuese shtyn seancën

Gjykata Kushtetuese ka shtyrë për në datën 1 shkurt seancën për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Seanca do të mbahej nesër, por për shkak të infektimit me COVID të realtorit të çështjes, Përparim Kalo, është shtyrë.

Çështja me kërkues Kuvendin e Republikës së Shqipërisë dhe objekt: ?Për shkarkimin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë për shkelje të rënda të Kushtetutës?, e planifikuar për t?u zhvilluar në seancën plenare publike të datës 18.01.2022, ora 10:00, bazuar në nenin 44/a të ligjit nr.8577, datë 10.02.2000 ?Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë?, të ndryshuar, është shtyrë për në datën 01.02.2022, ora 10:00, për arsye se relatori i çështjes ka rezultuar pozitiv me COVID-19“, njofton Gjykata Kushtetuese./CNA.al

Lajmet e fundit nga