Berisha i merr grupin parlamentar Bashës/ Luli mbetet me tre “kurtizanë”

16 Janar 2022, 12:53, Politikë CNA
Berisha i merr grupin parlamentar Bashës/ Luli mbetet me tre

Kryetari i shkarkuar i PD, Lulzim Basha, pas braktisjes në masë nga demokratët, duket se po mbetet edhe pa grup parlamentar.

Tashmë Lulzim Bashën po e braktisin edhe deputetët, ndërsa shemnbulli më i qartë është Tirana.

Në Tiranë, në zgjedhjet e 25 prillit 2021, Partia Socialiste doli forcë e parë politike, me 18 mandate dhe PD së bashku me aleatët mori 15 mandate.

Por, çfarë ndodh?

Mesa duket Lulzim Basha tashmë është kthyer në forcë e tretë politike, i katandisur me vetëm 4 mandate.

Gjashtë nga deputetët e PD-së në Tiranë i janë bashkuar ish-kryeministrit Sali Berisha.

Pra, konkretisht Alfred Rushaj, Albana Vokshi, Sali Berisha, Agron Shehaj, Flamur Noka, Belind Këlliçi e kanë braktisur Lulzim Bashën.

Nga ana tjetër pesë mandate i takojnë aleatëve. Pra, janë Dashamir Shehi, Mesila Doda, Vangjel Dule, Shpëtim Idrizi, Fatmir Mediu.

Kështu, PS vijon të mbetet forcë e parë në Tiranë, dhe i dyti vjen Berisha me 6 mandate deputetësh.

Ndërsa Lulzim Basha ka mbetur me vetëm tre kurtizanë.

Jorida Tabaku, Grida Duma dhe Oriola Pampuri, janë tre deputetët e PD në qarkun e Tiranës, që nuk e kanë braktisur ende Lulzim Bashën./CNA.al

Lajmet e fundit nga