Mbledhja e Komitetit Teknik të Ekspertëve/ Manastirliu: Vaksinimi dhe doza përforcuese domosdoshmëri

7 Janar 2022, 11:47, Aktualitet CNA
Mbledhja e Komitetit Teknik të Ekspertëve/ Manastirliu: Vaksinimi dhe

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka marrë pjesë në mbledhjen e radhës të Komitetit Teknik të Ekspertëve, për të diskutuar mbi situatën e epidemisë në vend dhe vlerësimin e masave anticovid.

Duke vënë theksin tek zbatimi me rigorozitet i masave antiCOVID, Manastirliu nenvizon se  vaksinimi ndaj COVID19 është mjeti më i mirë për të shmangur format e rënda të sëmundjes dhe fatalitetet, në kushtet e përhapjes në vendin tonë të variantit Delta dhe Omicron.

?Me ekspertët e Komitetit Teknik për të diskutuar për situatën e epidemisë në vend dhe vlerësimin e masave anticovid.

Është domosdoshmëri VAKSINIMI i të pavaksinuarve dhe aplikimi i DOZËS PËRFORCUESE, për të shmangur format e rënda të sëmundjes dhe fatalitetet, në kushtet e përhapjes në vendin tonë të variantit Delta dhe Omicron.

Zbatimi rigoroz i masave në fuqi, mbajtja e maskës në të gjitha ambientet e brëndshme dhe kudo ku nuk ruhet distanca, shmangja e grumbullimeve dhe ruajtja e distancës si dhe higjiena ndihmojnë në kufizimin e përhapjes së virusit.

#VaksinatShpëtojnëJetë?, shkruan Manastirliu./CNA.al

Lajmet e fundit nga