LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ambasada e SHBA dënon prezencën ushtarake ruse në kufi me Ukrainën

7 Janar 2022, 08:27, Aktualitet CNA

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, ka publikuar mesazhin e Sekretarit të Shtetit, Anthony Blinken, i cili dënon prezencën e trupave ushtarake ruse në kufirin me Ukrainën.

Anthony Blinken i cili thekson se rritja e prezencës ushtarake nxit sipas tij narrativën e rreme se Ukraina kërkon të provokojë konflikt me Rusinë.

?Ne dënojmë prezencën ushtarake në rritje të Rusisë në kufijtë e Ukrainës, si dhe retorikën gjithnjë e më të ashpër të Moskës, pasi ajo vazhdon të nxisë narrativën e rreme se Ukraina kërkon të provokojë konflikt me Rusinë?.-thuhet në mesazhin e Sekretarit të Shtetit, Anthony Blinken./CNA.al

Lajmet e fundit nga