LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjatja e organeve të vettingut/ Zbardhet opinioni i Venecias

1 Dhjetor 2021, 14:29, Politikë CNA
Zgjatja e organeve të vettingut/ Zbardhet opinioni i Venecias

Kuvendi i Shqipërisë ka marrë sot opinionin paraprak të Komisionit të Venecias lidhur me kërkesën e Shqipërisë për ndryshimet kushtetuese për zgjatjen e mandatit të organeve të vettingut.

Në vlerësimin paraprak ?Venecia? shprehet pro zgjatjes së mandatit të këtyre organeve.

?Opinioni final pritet të publikohet në datën 10 dhjetor,? raportoi gazetarja Eksiola Shehu për Euronews Albania.

Kuvendi iu drejtua Komisionit të Venecias në fillim të muajit nëntor, pas kërkesës së socialistëve.

Organeve të procesit të verifikimit të figurave zyrtare Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe Komisionerit Publik u përfundon mandati më 17 qershor 2022./euronews

Lajmet e fundit nga