LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shansi i fundit i Lulzim Bashës  

30 Nëntor 2021, 11:55, Politikë CNA

Kreu i përkohshëm në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duket se tashmë ka dy javët e fundit të shansit të tij politik për të qëndruar në PD, për të qënë pjesë e saj, apo për të investuar më tej. Për të bashkuar PD-në, për të bërë dhe një kontribut final.

Lulzim Basha ka të gjithë shansin historik që të tregojë se është një njeri i përgjegjshëm dhe vërtetë politikën e shikon si artin e të pamundurës. Pra, atëherë kur të gjithë mendojnë se s’ka marrëveshje, ai të japë marrëveshjen. Atëherë kur të gjithë mendojnë se Luli është kokëfortë, ai të bëhet një mendjehapur dhe të japë një rezultat final.

Janë përafërsisht dy javë nga Kuvendi, të cilat i japin orë pas ore shansin e fundit Lulzim Bashës.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,Një shans që do të ishte historik për Partinë Demokratike dhe është një dhe vetëm një. Lulzim Basha nuk duhet të dëgjojë këshilltarët e tij të ?çmendur? që ka atje vërdallë. Nuk fitohet beteja brenda PD-së me përplasje me Berishën, me trupën e militantëve kundër, me Gaz Bardhërat & Co.

Basha ka shansin. Po, ka shansin ta bashkojë Partinë Demokratike.

Basha ka shansin ta bashkojë Partinë Demokratike, duke dhënë dorëheqjen dhe kjo do të sillte një sinjal të madh bashkimi.

Pra, Basha duhej të ofrohej si zgjidhje për bashkimin e PD-së, me dorëheqjen e tij, duke qënë pjesë e zgjidhjes, dhe jo e konfliktit.

Luli sot është përballë faktit se partia nuk e do. Anëtarësia nuk e do, por ai mund t?i rifitojë ata duke u tërhequr, duke i hapur rrugën zgjedhjes brenda PD-së. Kuptohet duke marrë garancitë e mundshme, duke bërë një marrëveshje politike brenda Partisë Demokratike, ndoshta për t?u njohur si fraksion me gjithë mbështetësit e tij që askush të mos ikë dhe të gjithë të ngelen atje me kontributet e tyre.

Sepse në datën 11, duket qartazi se Kuvendi do të zhvillohet. Trupa elektorale e Partisë Demokratike është kundër tij, ai nuk mund të qëndrojë më me forcë. Ai duhet të bëhet i vetëdijshëm, me dhunë nuk qëndron në krye të PD-së.

Shumë afër janë zgjedhjet lokale. PD-ja duhet të merret me probleme thelbësore. Duhet të merret me organizimin e saj.

Në degë, në qëndër e kudo, duhet të ringrihet fort. Jo të përplaset dhe të konfliktohet për kokën e Lulit.

Ai mund ta shpëtojë veten e tij, pikërisht me këtë shans të fundit, duke ofruar dorëheqjen e tij me një marrëveshje politike pikërisht kur askush nuk e mendon brenda Partisë Demokratike. Ai të jetë ndoshta për herë të fundit njeriu i vetëm që do ti japë Partisë Demokratike shansin e saj për t?u ringritur. Dhe kështu do të hyjë në historinë e PD-së, si njeriu që dha zgjidhje, që ringriti partinë dhe u sakrifikua për ringritjen e PD-së, nuk luftoi kundër saj dhe nuk e çoi atë në rrënim të plotë.

Ajo që po bën Basha sot është një rrënim. Ajo që mund të bëjë duke u tërhequr dhe duke dhënë zgjidhje, do të ishte fitorja historike në karrierën politike të Lulzim Bashës./CNA.al

Mesazh redaksional/ Një sakrificë e fundit për doktor Berishën

Nga Elvi FUNDO/ Dyfytyrësia e Sali Berishës me Luli Bashën

Nga Elvi FUNDO/Sali Berisha “vrau” veten

Berisha nuk mund ?t?i lajë duart? si Pons Pilati, me Luli Bashën

Lajmet e fundit nga