LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendimi për përjashtimin e Berishës/ Doris Pack: Basha nuk respektoi statutin

30 Nëntor 2021, 11:22, Politikë CNA
Vendimi për përjashtimin e Berishës/ Doris Pack: Basha nuk

?Lulzim Basha shkeli statutin e partisë kur mori vendimin për të përjashtuar ish-liderin historik Sali Berisha pa marrë mendimin e anëtarësisë?

Kështu ka deklaruar ish-deputetja e Parlamentit Europian, Doris Pack, në një intervistë për euroneës.

Sipas Pack SHBA vendosi ta shpallte ?non grata? Berishën dhe familjen e tij pa pasur asnjë provë.

 ?Nuk e kuptoj dot se si kryetari i partisë sonë simotër, Partisë Demokratike, ju bind kësaj pa i marrë mendimin anëtarëve, pasi në statutin e partisë ai është i detyruar që t?i marri mendim se si duhet të sillet në situata të tilla, dhe mendoj se në këtë mënyrë do të kishte pasur mundësi të gjendej një zgjidhje tjetër, ndryshe nga ajo që ai bëri me mendjen e vet?, është shprehur Pack.

Pack ka thënë më tej se  lëvizja e Berishës është një drejtën e tij për të mbrojtur veten, duke fituar mbështetjen e demokratëve që ?besojnë se shpallja e tij non grata nga SHBA është e pabazë?,

?Ai u keqtrajtua, duke u dëbuar nga grupi parlamentar, nga PD-ja dhe nga Parlamenti. Ndaj, nuk mund të jem kundër tij. Nuk jam pro nuk jam kundër. Mendoj se i takon anëtarëve të PD-së për të gjetur një zgjidhje?, është shprehur më tej Pack, e cila u ka sugjeruar demokratëve që të mbajnë një kuvend dhe të zgjidhin problemet me letra të hapura./CNA.al

Lajmet e fundit nga