LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bylykbashi ironizon Bashën/ E sheh Kuvendin si tufë me noterë që vë vula

29 Nëntor 2021, 21:47, Politikë CNA
Bylykbashi ironizon Bashën/ E sheh Kuvendin si tufë me noterë

Deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi ka deklaruar se me 11 dhjetor do të bëhet rithemelimi i PD dhe se 18 dhjetori është Kuvendi i burokracisë.

Në një dalje për mediat, Bylykbashki theksoi se e ka paralajmëruar disa herë Bashën që të mos djegë mandatet dhe të mos kërcënojë me prishje zgjedhjesh sepse këto vendime personale të tij, në fund çuan në një dështim të madh.

?Me 11 dhjetor mblidhet për rithemelimi i PD. Mblidhet kuvendi i demokratëve. Ai i 18 është kuvendi i burokracisë. Partia është statut dhe funksionon nga rregullat.

I kam thënë mos digj mandatet, mos kërcëno me prishje zgjedhjesh në formë dialogu, kritika dhe përplasje. Në fund fare pasi erdhi pika që nuk mundte më arritëm në debatin që jemi. Kjo është ceshtje e demokratëve, Vendimet e Bashës çuan në dështim të madh.

Jo se Rama nuk bëri blerje votash por pamundësia e Bashës për ta çuar PD dhe koalicionin në fitore, duke i bërë gropën shanseve.

Reagimi ynë lidhet me vendimin që çoi në thyerje të kupës, jo mbushje të kupës. Paralajmërimi ishte i qartë për Bashën. Ai bëri dicka që nuk i është kërkuar.

Berisha është figura e vetme që të zhbëjë situatën e krijuar. Debati i hapur në PD është nevoja therëse për demokraci të brendshme, duke ia pakësuar pushtetin kryetarit, duke i dhënë instrumente bazës, të kundërtën e asaj që thotë Basha. Nuk fiton zgjedhje duke u zvogëluar.

 E sheh kuvendin si tufë me noterë që vë vula. Çadra e 2017 ishte momenti kur ra partia?, tha Bylykbashi.

Më tej ai tregoi bisedën me Berishën pas humbjes së zgjedhjeve të PD në 2017-ën, të cilit i kishte kërkuar largimin e kreut të PD, Lulzim Basha.

?Berisha i qëndronte vendimit të tij, por tha: duhet të hapin ciklin e zëvendësimit të kryetarit deri sa të gjejmë kryetarin fitues. Ai përmendi rastin e partisë demokratike italiane, tha edhe se një parti fiton zgjedhjet me kryetar të fortë si rasti i Francës.  Ky është diskutim i tetorit 2017?, shtoi Bylykbashi./CNA.al

Lajmet e fundit nga