LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përjashtimi i Berishës/ Ish deputetja e PD “shuplakë” Bashës: Shkele statutin e partisë, nuk pyete anëtarësinë

29 Nëntor 2021, 19:17, Politikë CNA
Përjashtimi i Berishës/ Ish deputetja e PD “shuplakë”

Ish-deputetja e Parlamentit Europian, Doris Pack, në një intervistë për Euroneës Albania tha se kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shkeli statutin e partisë kur mori vendimin për të përjashtuar ish-liderin historik Sali Berisha pa marrë mendimin e anëtarësisë.

Sipas saj, SHBA vendosi ta shpallte ?non grata? Berishën dhe familjen e tij pa pasur asnjë provë dhe ambasadorja e SHBA në Shqipëri mori një rol politik pasi e shtyu kreun e PD të dëbonte nga Parlamenti Berishën.

?Dhe nuk e kuptoj dot se si kryetari i partisë sonë simotër, Partisë Demokratike, ju bind kësaj pa i marrë mendimin anëtarëve, pasi në statutin e partisë ai është i detyruar që t?i marri mendim se si duhet të sillet në situata të tilla, dhe mendoj se në këtë mënyrë do të kishte pasur mundësi të gjendej një zgjidhje tjetër, ndryshe nga ajo që ai bëri me mendjen e vet?, tha ish-eurodeputetja.

Për znj. Pack, lëvizja e Berishës është një drejtën e tij për të mbrojtur veten, duke fituar mbështetjen e demokratëve që ?besojnë se shpallja e tij non grata nga SHBA është e pabazë?.

?Pasi ai u keqtrajtua, duke u dëbuar nga grupi parlamentar, nga PD-ja dhe nga Parlamenti. Ndaj, nuk mund të jem kundër tij. Nuk jam pro nuk jam kundër. Mendoj se i takon anëtarëve të PD-së për të gjetur një zgjidhje?, tha znj. Pack.

Ajo sugjeroi që demokratët të mbajnë një kuvend dhe të zgjidhin problemet me letra të hapura./euronews

Lajmet e fundit nga