LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lumi del nga shtrati/ Braçe ngre alarmin: Largohuni me mjete e bagëti, përbën rrezik

29 Nëntor 2021, 13:47, Politikë CNA
Lumi del nga shtrati/ Braçe ngre alarmin: Largohuni me mjete e

Deputeti i PS, Erion Braçe ka dhënë alarmin në lidhje me lumin Shkumbin, për të cilin thotë se ka dalë nga shtrati në zonën e Çermës së Sipërme, duke rrezikuar jetën e banorëve.

Në një postim në rrjetet sociale, Braçe iu bën thirrje banorëve që të largohen pasi qëndrimi aty përbën rrezik për ta, si dhe të largojnë bagëtinë.

Më tej Braçe i bën thirrje qeverisë që të marrë masa, duke ngritur argjinatura mbrojtëse para se të jetë vonë.

?A doni më për ndryshimet klimatike?
Urdhëroni:

Lumi Shkumbin po del nga shtrati në cerme të sipërme dhe në të gjitha cermat buzë tij!

Të shtunë, lumi Shkumbin ishte 5 metra poshtë, në shtrat;
e hënë, tani, Shkumbini po del nga shtrati!

Gjithçka prej prurjeve të mëdha të tij në pjesën e sipërme, Librazhd, Elbasan.

Dy gjëra kam;

E para për banorët: largohuni ju dhe çdo mjet, gjithashtu bageti nga toka prej buzës së lumit deri në argjinaturë; qëndrimi përbën rrezik!

E dyta, për qeverinë;

Duhet të përgjigjemi sot me masa efektive ndaj ndryshimeve të klimes, vecanërisht në mbrojtje lumore, argjinatura, lënë përgjysëm apo dëmtuar gjatë kohës; argjinatura nga Sulzotaj deri në Kular është në rrezik!?-shkruan Braçe./CNA.al

Lajmet e fundit nga