LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Emiljano Shullazi, te Arbër Çekaj dhe Redjan Rraja/ Kush janë të rrezikshmit që do futen në “41 Bis”

30 Nëntor 2021, 10:02, Politikë CNA
Nga Emiljano Shullazi, te Arbër Çekaj dhe Redjan Rraja/ Kush

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja ka paralajmëruar se në regjimin ?41 Bis? do të futen edhe të dënuar të tjerë.

Në një trajnim me OSBE mbi të drejtat e njeriut për policët e burgjeve që ushtrojnë detyrën në regjimin e posaçëm, Manja tha se vetëm në nentor janë 4 të dënuar me lidhje me krimin e organizuar që jane vendosur në ?41 bis?, ndërsa me agjencite ligjzbatuese po vleresohen rrezikshmeria e disa të dënuarve të tjerë.

Manja tha gjithashtu se regjimi i ashpër po funksionon për të ndërprerë komandimin e ?ushtarëve? për të kryer krime me urdhra nga burgu. Aktualisht në regjimin ?41 bis”, janë izoluar 8 të dënuar Aleksander Llanaj, Fatmir Pjetri, Redjan Rahja, Arber Çekaj, Arbjon Aliko, Emiljano Shullazi, Endrit Qyqja dhe Genci Balla.

Kujtojme ketu se ligji për regjimin e posaçëm njohur si ?41-bis? i përshtatur nga Italia ka hyrë në fuqi prej Janar 2019 por zbatimi i tij është vonuar për mungesë të SPAK që u ngrit vetëm në dhjetor 2019. Regjimi ?41-bis? është qëndrimi prej një periudhë deri në një vit në një dhomë të monitoruar me kamera 24 orë, pa takime pa kontakt me botën jashtë, pa të drejtë të televizorit në dhomë./CNA.al

Lajmet e fundit nga