LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Mjekja flet për situatën te Covid 1/ ‘Riinfektimet të pashmangshme, vaksina s’është 100% efikase’

27 Nëntor 2021, 18:05, Lifestyle CNA
Mjekja flet për situatën te Covid 1/ ‘Riinfektimet të

Mjekja infeksioniste Migena Qato, ishte e ftuar pasditen e sotme në studion e ?Kjo Javë?, ku tha se situata me pandeminë në spitalin Infektiv, vijon të jetë shqetësuese.

?Shifrat e larta të Covid nuk janë më risi, edhe këto ditë, ka shifra të konsiderueshme të paraqitjes në spital, rreth 20, dhe janë forma mbi mesataren deri te format e rënda. Muajt e fundit jemi përballur me të gjitha grupmoshat. Gjendja në spital është me pacientë të gjitha moshave, me insufencë respiratorë. Jemi më një kapacitet të plotë të spitalit.? u shpreh ajo, ndërsa theksoi se rastet e shtrimeve në spital, janë kryesisht të pavaksinuar.

Rastet në spital janë kryesisht të pavaksinuar, rreth 95 % e tyre. Janë ky grup pacientësh që po paraqet forma të rënda klinike.? u shpreh doktoreshë Qato.

?Rinfektimet janë të pranishme, dhe të pashmangshme në këtë kohë. Përvec vaksinimit, duhet dhe ndërgjegjësim i vazhdueshëm, nëse je në ambjente të mbyllura, mos të bjerë vigjilenca, është shume e rëndësishme.

Asnjë vaksinë s?mund të konsiderohet 100% efikase. Detyrë e rëndësishme e vaksinës, është të parandalojë format e rënda e të shmangë fatalitetin. Në rastin e covidit, ka një dilemë të madhe. Edhe nëse nuk është 100% efikase, në po e shohim përditë, unë jam dëshmitare e cdo pacienti të vaksinuar që covidin po e kalon në mënyrë më të lehtë klinike.? u shpreh Qato./CNA.al

Lajmet e fundit nga