LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nëse s’e bën këtë, nuk meriton të zgjidhet sërish”/ Granoff i ‘tërheq veshin’ Ramës

24 Nëntor 2021, 20:03, Aktualitet CNA
“Nëse s’e bën këtë, nuk meriton të zgjidhet

Gjatë një interviste në Now, me Erla Mëhillin, Michael Granoff, kreu i Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillimin, teksa ka folur për situatën ekonomike në vend, ka dhënë dhe një mesazh për politikën shqiptare, parë nga këndveshtrimi i një biznesmeni që punon prej gati 3 dekadash në vendin tonë.

?Mendoj se, siç ua përmenda, qeveria duhet të jetë e njerëzve nga njerëzit. Një tjetër frazë amerikane, kur bëhesh president, duhet të betohesh ta ruash, ta mbrosh e të kujdesesh për Kushtetutën. Kjo është ajo që duhet të bësh kur bëhesh president. Ngre dorën dhe bën këtë betim.

Kjo është përgjegjësia që kanë udhëheqësit politikë. Duhet ta marrin seriozisht, dhe duhet të veprojnë në mënyrë të tillë që të jetë më së shumti në interesin e njerëzve. Nëse nuk e bëjnë këtë nuk duhet të zgjidhen më, kaq e thjeshtë është. Nuk mendoj se…Mund t?iu them, pasi kam qenë i përfshirë për një kohë vërtet shumë të gjatë ne procesin politik amerikan, pasi puna ime e parë pas përfundimit të universitetit ishte në Kongres, kjo është diçka që nuk ndodh vetëm në Shqipëri. 

Kjo është një sfidë anembanë botës. Ju si gazetare e dini, teksa mbuloni botën, që ky problem ekziston vërtet kudo që hidhni vështrimin. Pra, është problem serioz? Pa diskutim. Nëse e shpërfillni, a çon në…Mund të çojë në trazira publike? Pa diskutim që mundet. Ndaj, a duhet të jenë të kujdesshëm politikanët, të mendohen për këtë, të sillen me përgjegjshmëri? Zot i madh, pa diskutim që po. Nëse nuk e bëjnë këtë nuk meritojnë të zgjidhen sërish?, tha ai./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga