LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A ka oligarkë në Shqipëri?/ Kreu i AADF ironi me opozitën: Nuk kanë ardhur të takohen me mua

24 Nëntor 2021, 19:56, Aktualitet CNA
A ka oligarkë në Shqipëri?/ Kreu i AADF ironi me opozitën:

Opozita akuzon shpesh për oligarkë, pra një grup biznesmenësh që janë të lidhur me qeverinë dhe marrin asete shtetërore. Por a ka oligarkë ne Shqipëri?

Lidhur me këtë ka folur kreu i Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillimin,  Michael Granoff i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin ?Noë?, me Erla Mëhillin në Euro neës Albania.

Duke bërë ironi ai tha: Nuk kanë ardhur të takohen me mua. Nuk e di.

?Si përfundim, nëse mendoni për qëllimin e demokracisë, dhe mbani mend që demokracia është udhëtim jo pikë mbërritje, duhet të përpiqemi të krijojmë qeveri nga njerëzit, për njerëzit. Kjo është gjuha që përdorim në Kushtetutën tonë. Kjo është ajo për çka duhet të mundohemi. Qeveritë tona duhet të përpiqen të gjitha ta bëjnë këtë. Të jenë në gjendje t?iu shërbejnë njerëzve, në mënyrë që meritojnë t?iu shërbehet. Kjo është puna jonë.

 Tani, duhet të pranojmë që, e përsëris, që ky është udhëtim, është diçka në të cilën nuk jemi të përkryer. Ashtu siç demokracitë tona nuk janë të përkryera, as ne si njerëz nuk jemi të përkryer. Por, a kemi përgjegjësinë të krijojmë një bashkim më të përkryer, në një tjetër pjesë të Kushtetutës sonë? Pa diskutim. Kemi detyrën si qytetarë të përpiqemi të krijojmë një bashkim më të përkryer, dhe sigurisht njerëzit në qeveri kanë përgjegjësinë e veçantë ta bëjnë këtë. Dhe, u duhet kërkuar llogari.?/ CNA.al

Lajmet e fundit nga