LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Punonjëset e fasonerisë në protestë: Tre muaj nuk jemi paguar, duam paratë tona

24 Nëntor 2021, 11:35, Aktualitet CNA
Punonjëset e fasonerisë në protestë: Tre muaj nuk jemi

Rreth 30 punonjëse të një fasonerie në Shkodër kanë dalë ditën e sotme në protestë sepse prej 3 muajsh nuk kanë marrë asnjë pagesë. Ato tregojnë gjithashtu se nuk u janë paguar as sigurimet shoqërore.

Mësohet se pronari i fasonerisë ne shtator ka mbyllur biznesin, duke hapur një të ri por nuk ka bërë asnjë pagesë për punëtoret.

Është depozituar kallëzim në prokurori, por ende nuk ka ardhur një përgjigje.

?Kërkojmë vetëm paratë tona që na takojnë, nuk duam asgjë tjetër. Ne kemi punuar dhe nuk jemi paguar, madje nuk kemi marrë as ditët e pushimit që na takojnë me ligj dhe nuk janë paguar as sigurimet shoqërore e shëndetësore?, është shprehur një prej punonjësve./CNA.al

Lajmet e fundit nga