LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Artistja shumëdimensionale/ Huyeda El Saied, gruaja që i dha shkëlqim ekranit

23 Nëntor 2021, 09:47, Aktualitet CNA

Artistja Hueyda El Saied është ndarë nga jeta në moshën 46 vjeçare, pasi vuante nga një sëmundje shumë e rëndë.

Ajo ka ndërruar jetë në Luksemburg, ku jetonte prej vitesh me të birin dhe partnerin e saj.

El Saied ishte një nga personazhet më të dashura të ekranit dhe një artiste shumë dimensionale.

Ajo ishte e njohur pothuajse në të gjitha fushat, si prezantuese, këngëtare, modele, balerinë, aktore, shkrimtare, spikere lajmesh, piktore.

Huyeda El Saied lindi në Tiranë në vitin 1975 nga nëna shqiptare dhe babai sudanez. Ka studiuar në Shkollën Artistike Jordan Misja në Tiranë dhe gjithashtu në Universitetin e Tiranës. Ajo mori një diplomë master në bashkëpunim ndërkombëtar, të drejtat e njeriut dhe politika evropiane nga Universiteti i Romës në Itali.

Gjatë karrierës së saj profesionale ka pasur privilegjin për të punuar në fusha të ndryshme, nga baleti, televizioni, teatri madje edhe në gazetari.

Ajo ka qenë prezantuese e disa prej programeve më të njohura si: ?Një këngë për ty? ,?7 nga shënimet e mia dhe Kioska?, ?Në restorant?, ?Festivali Kombëtar? e të tjerë.

Në vitin 2000 ajo botoi romanin e saj të parë “Ngjyra e lëkurës sime”, ndërsa në vitin 2006 doli libri i dytë, një roman, “Maska e Zemrës”. Ajo ka punuar si një modele në shumë reklama televizive në Francë, Kamerun, Belgjikë, dhe Portugali.

Ajo luajti rolin e saj të parë në një film artistik në rolin e Sarah Baker në “Dancer”, i prodhuar nga Luc Besson dhe më vonë ajo luajti në serialin televiziv franceze “Femme de LOI”.

Ajo gjithashtu mori pjesë në aktivitetet e Organizatës Ndërkombëtare për Migrim (IOM) kundër trafikimit të qenieve njerëzore. Ajo ka shkruar shumë artikuj mbi çështjet sociale.

Në vitin 2003 merr pjesë në Kënga Magjike 2003 me këngën ?Ndërro?. Në Nëntor 2003, Hueida El Saied merr pjesë në Kënga Magjike 2003 me këngën “Nderro”. Në Prill 2005, Hueida El Saied merr pjesë në Top Fest 2 me këngën “Ti Harron”./ CNA.al

Lajmet e fundit nga