LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aleks Mici, shqiptaro -amerikani që synon të jetë senator/ Nga 2 Prilli i gjaktë tek gara me Shumer

22 Nëntor 2021, 14:19, Aktualitet CNA

Një emigrant shqiptar që iku nga komunizmi represiv po kërkon të rrëzojë senatin veteran të Nju Jorkut, Chuck Schumer, liderin e fuqishëm të mazhorancës demokrate.

Aleks Mici,i cili u largua nga Shqipëria në një moshës fare të rreth të 15-ve, ka rrëfyer për gazetarin Robert Papa, udhëtimin nga Shqipëria për në Amerikë dhe peripecitë që ka kaluar.

Aleks Mici: Jam larguar në vitin 1990 me anijen Vlora

Robert Papa: Nga jeni

Aleks Mici: Unë jam nga Shkodra

Robert Papa: Si e mban mend atë largim, nuk ka qenë gjë e lehtë duhet të keni qenë 14-15 vjeçar?

Aleks Mici: Kam qenë rreth 15 vjeç. Ka qenë një nga eksperincat më formative të jetës time. Të përjetosh një gjë të tillë është shokuese, sepse kemi qenë rreth 30 mijë veta në një anije mallrash që transportonte sheqer, 28 orë pa ujë. Krime makabre aty, eksperiencë e tmerrshme ka qenë, por që ma ka forcuar karakterin.

Robert Papa: Sa ndjenjët në Itali

Aleks Mici: Në itali ndenjëm 11 muaj

Robert Papa: Pa Italisë erdhët drejt e në Amerikë?

Aleks Mici: Në Itali ndenjëm11 muaj. Para se të dilnim jashtë na çuam bnë stadiumin e Barit. Kishim edhe disa eksperienca të tjera që ishin pothuaj aq të vështira. Pataj përgatitëmn letra për të ardhur në Amerikë.

Robert Papa: Erdhët në Amerikë, e kishit menduar që një 15 vjeçar që largohet me anijë që rrezikon jetën, sot të jetë kandidat për në Senatin e  SHBA-së?

Aleks Mici: Unë jam munduar ta jetoj jetën sipas disa principeve, por kushtet janë pjekur që tashmë një Republikan të ketë shancin të fitojë, siç e pamë në Virxhinia që ëhstë bërë një shtet blu. Nju Xhersi ëhstë bërë shtet blu dhe për pak do të kishim një gurvernator Republikan në Nju Xheri. Por në Virxhinia ia arritëm.

Njerëzit janë zhgënyer shumë sidomos me ideologjinë e majtë që po shkaëtton çdo traditë e çdo lloj stili jetese që ka Amerika si vend tradicional që është dhe voruesit janë shumë të zhgënjyer dhe kërkojnë ndryshim.

Robert Papa: A do të ketë garë mes republikanëve. A ka dikush tjetër që mund të hyjë?

Aleks Mici: Ka disa kandidatë, por s?janë seriozë

Robert Papa: A e ke mbështetjen Donald Trump?

Aleks Mici: Të them të drejtën nuk kam mbëhstetjen e Trumpit, as nuk kam pas kontakt për momentin, porn ë qoftë se bëhem kandidat i veteëm, pa diskutim që do të ketë një kontakt mes fushatave.

Robert Papa: Çfarë do të ishte për ne si shqiptarë që një djalë Shqipërie të hyjë në Senatin amerikan?

Aleks Mici: Absolutisht, është diçka e madhe. Pata një bisedë me ish këshilltarin Mark Gjonaj, i cili më tha që kjo do të jetë një gjë e mirë për ne shqiptarët se na vë në qendër të vëmendjes në politikën amerikane/CNA.al

Lajmet e fundit nga