LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përplasja Meta-Dvorani nuk ndalet në GJKKO/ Paralajmëron këshilltari i Presidentit

23 Nëntor 2021, 10:01, Aktualitet CNA
Përplasja Meta-Dvorani nuk ndalet në GJKKO/ Paralajmëron

Ashtu siç pritej edhe GJKKO ka rrëzuar padinë e Presidenti Ilir Meta ndaj ish kreu të KED, Ardian Dvorani.

Dvorani pretendon se nuk ka përplasje me asnjë institucion dhe se ka respektuar vendimin e dalë nga gjykata.

?Nuk mendoj që më shkon mua të bëj interpretime të mia. Unë s?kam përplasje me asnjë institucion, thjesht ushtroj detyrën. Të jesh gjyqtar është përtej realitetit të kem përplasje me institucioneve. Unë zbatoj vetëm ligjin, nuk kam përplasje me askënd. Është e drejta e zotit Meta që të ketë interpretimin e tij, nuk jam askush ta paragjykoj. Janë institucionet ato që vendosin. Koha e gjyqeve popullore i përket një epoke të kaluar?, ka thënë Dvorani për mediat pas daljes nga GJKKO.

Ndërkohë reagim ka pasur edhe nga përfaqësuesit e Presidentit Ilir Meta.

Këshilltari ligjor i Presidentit, Bledar Dervishaj, e ka quajtur të padrejtë vendimin e GJKKO dhe ka paralajmëruar apelim.

Sipas tij, deri më tani Presidenti i Republikës ka respektuar sekretin e Prokurorisë, pasi për pushimin e kësaj çështje janë njoftuar në fillim të Nëntorit.

?GJKKO vendosi pushimin, por ne kërkuam mosakordim. Gjykata na njoftoi se vendimi i zbardhur do të bëhet me dije dhe tani presim çdo të ndodhë. Unë di ta ruaj sekretin. Janë parashtruar të gjitha argumentet. Cilat nga aktet që Presidenti ka dorëzuar në prokurori nuk është publike? Të gjitha janë transparente. Do e ankimojmë vendimin. Është pushuar vendimi për çështjen penale të vitit 2020, ku ishin shumë të pandehur. Presim të zbardhet vendimi i gjykatës, ne do të bëjmë atë që na lejon ligji?, tha Dervishaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga