LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrestimi i të korruptuarve/ Yuri Kim “shkund” politikën: Ky është vetëm fillimi

24 Nëntor 2021, 09:25, Aktualitet CNA
Arrestimi i të korruptuarve/ Yuri Kim “shkund” politikën:

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim ka paralajmëruar se largimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe pastrimi i politikës nga elementët e korruptuar është vetëm fillimi.

Gjatë fjalës së saj në takimin me donatorët, organizuar nga Ministria e Brendshme, Kim tha se e vetmja mënyrë për të luftuar krimin e organizuar është që të kemi institucione të pavarura që mbështesin zbatimin e ligjit.

?Kur njerëzit e ndershëm shohin politikanë të korruptuar ata humbasin besimin në sistem. Atyre duhet t?u garantohet se do të kenë çdo shans përballë njerëzve të tillë. E vetmja mënyrë për të luftuar krimin e organizuar është të kemi institucione të pavarura që mbështesin zbatimin e ligjit.

Shqipëria ka arritur suksese të vërteta në vitin 2021 që nga largimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve të korruptuar, arrestimi i politikanëve. Ky është vetëm fillimi. Ne po shohim një epokë të re. Ekziston ndjesia se pandëshkueshmëria po merr fund. 60-65 ton heroinë kontrabandohen në rajon gjatë vitit. Kjo tregon që trafikimi mund të ndodhë vetëm me ndihmën e aktorëve shtetërorë.?-tha ambasadorja Kim.

Deklarata e fortë e Yuri Kim/ Janë kërcënuar gjykatës, prokurorë, policë e gazetarë

Lajmet e fundit nga