LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“PD nuk ka qenë në këtë gjendje as në 1997’/ Dervishi: Datat 11 dhe 18 nuk e zgjidhin dot krizën

24 Nëntor 2021, 19:27, Aktualitet CNA
“PD nuk ka qenë në këtë gjendje as në

Analisti dhe gazetari Lutfi Dervishi, e ka konsideruar situatën brenda PD, si më të vështirën që nga 1997.

I ftuar në ?Debat? me Alba Alishani në A2, Dervishi tha se beteja që po zhvillohet është më e egër sa paraqitet.

?PD ndodhet në momentin më të vështirë të historisë së saj. Nuk ka qenë në të gjendje as në vitin 1997. Është një krizë shumëplanëshe që manifestohet tashmë në duelin për pushtet mes Bashës e Berishës. Beteja nuk është kaq e lehtë sa paraqitet. Në lojë janë fatet e opozitës së vendit. Realiteti është se brenda PD-së po zhvillohet një luftë më e egër se çka zhvilluar çdo pjesë e PD-së ndaj qeverisë.

Kjo do të vijë duke u përkeqësuar deri në datën 11 apo 18, të cilat nuk janë data që zgjidhin krizën e PD-së, por janë data fillestare, është fillimi i fundit, por nuk është fundi i krizës së brendshme në PD. Kjo situatë nuk zgjidhet as në muajin dhjetor.

Nëse flasim në kuptimin e anëtarësisë, peshorja aktualisht anon nga zoti Berisha, nëse flasim në kuptimin e strukturave formale, grupi parlamentar, kryetarët e degëve të partisë, anon nga Basha. Por nuk është ky treguesi, pasi beteja bëhet për anëtarët, deputetët zgjidhen nga puna e anëtarëve të partisë?, shtoi Dervishi./CNA.al

Lajmet e fundit nga