LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kërkoi vettingun e politikanëve/ Kraja i ‘pret krahët’ Bashës: Nuk mund të kryhet nga SPAK

24 Nëntor 2021, 15:13, Aktualitet CNA
Kërkoi vettingun e politikanëve/ Kraja i ‘pret

Në Këshillin e Legjislacionit po diskutohen amendamentet kushtetuese te depozituara nga PD.

Kreu i SPAK Arben Kraja mësohet se ka deklaruar se e vlerëson si të papërshtatshme përfshirjen e SPAK për të kryer këtë proces.

?Jemi pro çdo iniciative që lufton kurrupsionin, por jo luftë në një strukturë të vetme, gjithë shoqëria duhet ta luftojë këtë problematikë. Është një procedurë administrative që përfshin rreth 200 subjekte, që do kohën e saj dhe në këto kusht duhet ta vlerësojmë në vijimësi.

Detyrat e tjera nuk duhet të bllokojnë thelbin e punës së prokurorisë. Propozimet e PD parashikojnë krijimin e një strukture në SPAK që do ti shtojë një volum pune prokurorisë së posaçme. Ne kemi kaluar një eksperiencë negative në vitin e parë t punës sonë për të ashtuquajturën OFL, një detyrë e ngarkuar me ligj që na shfokusoi nga objekti i punës, kështu që unë do e konsideroja të papërshtatshme përfshirjen e SPAK në këtë çështje.’- tha Kraja.

Lajmet e fundit nga