LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Grip apo Covid/ Mjeku Alimehmeti këshillon qytetarët

16 Nëntor 2021, 18:38, Lifestyle CNA
Grip apo Covid/ Mjeku Alimehmeti këshillon qytetarët

Përgjatë stinës së dimrit shtohen edhe rastet e të prekurve nga gripi.

Në një intervistë për MCN Tv, mjeku Ilir Alimehmeti deklaroi se ka shumë gjasa që simptomat e gripit të mund të ngatërrohen me ato të Covid-19 dhe në kushte të tilla, këshillohet izolimi deri në saktësimin e llojit të infeksionit.

Nga ana tjetër, mjeku Alimehmeti bëri thirrje për vaksinimin kundër gripit, sidomos nga kategoritë e rrezikuara.

?Ajo që ne na ngatërron është kjo pjesa kur është grip e kur Covid. Rregulli bazë është izolimi. Jemi në vjeshtë. Moti akoma nuk është ftohur tamam. E vetmja rrugë që kemi për t?i dalë para gripit është vaksinimi?, theksoi mjeku./CNA.al

Lajmet e fundit nga